Make your own free website on Tripod.com

2006 Bausch & Lomb Championships at Amelia Island
Week of 3-9 April (WTA Tier 2)

Championship: Nadia Petrova [1] d. Francesca Schiavone [3] 6-4 6-4

Main Draw     Qualifying

First Round Second Round Third Round Quarterfinal Semifinal Final
2833.1 Nadia Petrova [1]
bye
Petrova [1]
d.
Bohmová
6-1 6-7 (6) 6-3
Petrova [1]
d.
Shaughnessy
6-1 6-3
Petrova [1]
d.
Ruano Pascual (Q)
6-3 6-0
Petrova [1]
d.
Šafáøová [15]
6-3 6-2
Petrova [1]
d.
Schiavone [3]
6-4 6-4
2282.8 Kateøina Bohmová d.
2477.8 Amy Frazier
6-1 7-5
2503.6 Samantha Stosur d.
2421.2 Sybille Bammer
6-3 6-1
Shaughnessy
d.
Stosur
7-5 6-4
2440.0 Meghann Shaughnessy d.
2547.5 Marion Bartoli [16]
6-0 7-5
2404.7 Virginia Ruano Pascual (Q) d.
2541.6 Nathalie Déchy [10]
7-6 (2) 6-4
Ruano Pascual (Q)
d.
Serra Zanetti
6-4 6-1
Ruano Pascual (Q)
d.
Vesnina
6-4 3-6 6-4
2315.9 Antonella Serra Zanetti d.
2322.6 Milagros Sequera (Q)
6-2 6-4
2409.9 Elena Vesnina d.
2525.4 Virginie Razzano
7-5 3-6 6-3
Vesnina
d.
Pennetta [8]
6-2 6-1
2623.9 Flavia Pennetta [8]
bye
2775.4 Nicole Vaidišová [4]
bye
Vaidišová [4]
d.
Pous Tió (Q)
6-4 6-4
Šafáøová [15]
d.
Vaidišová [4]
6-1 4-6 6-4
Šafáøová [15]
d.
Craybas
6-2 6-2
2400.7 Laura Pous Tió (Q) d.
2408.4 Kateryna Bondarenko (Q)
6-4 5-7 6-3
2491.3 Mara Santangelo d.
2584.7 Roberta Vinci
6-3 6-2
Šafáøová [15]
d.
Santangelo
6-4 1-6 6-3
2558.9 Lucie Šafáøová [15] d.
2626.9 Michaella Krajicek
7-5 6-7 (2) 6-4
2479.8 Jill Craybas d.
2576.0 Jelena Jankoviæ [12]
2-6 7-6 (8) 4-0 ret.
Craybas
d.
Šprem
6-7 (2) 6-4 6-1
Craybas
d.
Schruff
6-3 6-2
2439.0 Karolina Šprem d.
2452.7 Mashona Washington
6-3 4-6 6-2
2445.6 Julia Schruff d.
2372.3 Martina Suchá(Q)
6-2 3-6 6-3
Schruff
d.
Likhovtseva [6]
6-4 6-4
2631.6 Elena Likhovtseva [6]
bye
2634.0 Anna-Lena Grönefeld [7]
bye
Grönefeld [7]
d.
Zvonareva
6-3 6-4
Grönefeld [7]
d.
Safina [9]
6-4 6-7 (4) 6-3
Schiavone [3]
d.
Grönefeld [7]
6-2 6-3
Schiavone [3]
d.
Kuznetsova [5]
7-6 (2) 3-2 ret.
2474.0 Vera Zvonareva d.
2431.6 Mariana Díaz-Oliva
6-3 6-0
2568.4 Shahar Peer d.
2360.2 Kristina Brandi
6-1 6-0
Safina [9]
d.
Peer
6-2 6-0
2710.8 Dinara Safina [9] d.
2467.5 Shinobu Asagoe
6-2 6-2
2601.1 Katarina Srebotnik [14] d.
2465.1 Catalina Castaño
6-4 6-2
Camerin
d.
Srebotnik [14]
6-4 6-3
Schiavone [3]
d.
Camerin
6-1 6-3
2409.6 Maria Elena Camerin d.
2526.5 Marta Domachowska
6-3 7-5
2313.8 Conchita Martínez Granados (Q) d.
2551.6 Shuai Peng
2-6 6-4 6-4
Schiavone [3]
d.
Martínez Granados (Q)
6-4 6-1
2760.6 Francesca Schiavone [3]
bye
2792.4 Svetlana Kuznetsova [5]
bye
Kuznetsova [5]
d.
Arvidsson
6-1 5-7 6-2
Kuznetsova [5]
d.
Medina Garrigues [11]
6-3 6-4
Kuznetsova [5]
d.
Schnyder [2]
6-3 6-1
2511.2 Sofia Arvidsson d.
2475.4 Laura Granville
7-6 (5) 6-2
2413.9 Olga Savchuk (Q) d.
2578.7 Kvìta Peschke
5-7 6-2 6-2
Medina Garrigues [11]
d.
Savchuk (Q)
6-1 7-5
2601.1 Ánabel Medina Garrigues [11] d.
2424.2 Lourdes Domínguez Lino (Q)
6-3 2-6 7-5
2390.3 Alona Bondarenko (LL) d.
2572.1 Gisela Dulko [13]
6-0 6-1
Dushevina
d.
A. Bondarenko (LL)
6-1 6-4
Schnyder [2]
d.
Dushevina
6-3 7-5
2545.6 Vera Dushevina d.
2399.4 Ekaterina Bychkova
6-2 6-1
2473.2 Lisa Raymond d.
2493.6 Sania Mirza
6-3 6-4
Schnyder [2]
d.
Raymond
6-2 6-2
2798.5 Patty Schnyder [2]
bye
First Round Second Round Third Round Quarterfinal Semifinal Final

 
 

Qualifying     Main Draw

First Round Qualifying Final
2424.6 Lourdes Domínguez Lino [1] d.
2125.9 Adriana Barna
6-2 6-3
Domínguez Lino [1]
d.
N. Uberoi
6-2 6-2
2206.4 Neha Uberoi d.
2291.6 Galina Voskoboeva [15]
6-4 6-4
2301.9 Nicole Pratt d.
2420.1 Stéphanie Foretz [2]
6-0 6-2
Martínez Granados [11]
d.
Pratt
6-1 6-2
2313.8 Conchita Martínez Granados [11] d.
2225.1 Brenda Schultz-McCarthy
6-4 6-4
2400.7 Laura Pous Tió [3] d.
2340.0 Julia Vakulenko
1-6 6-2 6-3
Pous Tió [3]
d.
Lisjak [10]
6-1 6-2
2316.1 Ivana Lisjak [10] d.
2371.5 Aleksandra Wozniak
2-6 6-4 6-2
2372.3 Martina Suchá [4] d.
2262.9 Shikha Uberoi
6-4 6-0
Suchá [4]
d.
Fedak [13]
6-2 6-3
2367.6 Yuliana Fedak [13] d.
1943.5 Stacia Fonseca
6-3 6-2
2404.7 Virginia Ruano Pascual [5] d.
2079.7 Sharon Fichman
6-3 6-2
Ruano Pascual [5]
d.
Mattek [9]
6-2 0-6 6-2
2421.4 Bethanie Mattek [9] d.
2256.6 Angelika Bachmann
6-3 6-2
2390.3 Alona Bondarenko [6] d.
1968.1 Marie-Gaïané Mikaelian
6-1 6-2
Sequera [16]
d.
A. Bondarenko
6-4 6-3
2322.6 Milagros Sequera [16] d.
2328.0 Varvara Lepchenko
0-6 6-2 6-2
2357.7 Meng Yuan [7] d.
2084.4 Jennifer Magley
6-1 6-0
K. Bondarenko [12]
d.
Yuan [7]
6-3 6-4
2408.4 Kateryna Bondarenko [12] d.
2131.0 Cory Ann Avants
6-1 6-0
2413.9 Olga Savchuk [8] d.
2220.6 Stéphanie Dubois
6-4 6-4
Savchuk [8]
d.
Tu
6-2 6-2
2391.3 Meilen Tu d.
2356.4 Eva Birnerová [14]
7-5 6-1
First Round Qualifying Final